Chapati (čapati) je najzdraviji kruh koji možete jesti. Saznajte sve njegove tajne i kako ga pripremiti na vedski način.
Chapati je idealan za vrijeme ručka, ali može se servirati i za večeru.
Chapati – najzdraviji kruh
Chapati, svakodnevni kruh milijuna vegetarijanaca, omiljen je zbog svoje teksture i jedinstvenog utjecaja na zdravlje.
Svi kruhovi sadrže u sebi alkohol, čak i oni najzdaviji. Međutim, ponizni chapati ne sadrži alkohol i zbog toga je slavljen kao najzdaviji kruh.
Chapati daje instant enegiju i snagu koja traje tijekom dugog period. Idealan za one koji imaju pretežito Vata-Pita (zračno-vatrenu) tjelesnu konstituciju, jer smiruje elemente zraka i vatre u tijelu. Za one koji imaju dobru moć probave chapati je idealna hrana. On daje snagu tijelu, vrlo je nutritivan, hrani mišiće i izvrstan je otvarač apetita.
Također je pun dijetalnih vlakana koja nas duže vrijeme drže sitima, čime nas sprječavaju da se prejedamo. Četiri chapatija dnevno su odlični za cjelodnevnu snagu i gubitak kilograma. Više od četiri su za one koji teško rade s mišićima ili čele povećati tjelesnu masu.
Kako pripremiti chapati?
Najvažnije od svega je meditacija tijekom kuhanja. Naša svjesnost treba biti usmjerena ka služenju božanstva, a ne na našu glad. Više o tome pogledajte na članku o pripremanju prasadama.
Priprema chapatija ima četiri faze – prvo se pripremi tijesto i podijeli u kuglice, zatim se izvalja, potom se suši i na kraju se prži na otvorenom plamenu.
Prženje na otvorenom plamenu je vrlo važno jer tada sagorijeva alkohol iz tijesta i stoga je vrlo zdrav za probavu i ne stvara plinove poput ostalih kruhova. Također, chapati je bezkvasni hruh omiljen zbog svoje jednostavnosti i posebnog okusa.
Količina: 15 chapatija
Vrijeme pripreme: 5-15 minuta
Vrijeme odmaranja tijesta: 30-120 minuta
Vrijeme prženja: 30-40 minuta
Sastojci
Za 15 chapatija trebat će nam:
- tava za palačinke
- valjak za valjanje tijesta
- hvataljke za chapatije
- 200 grama integralnog brašna (želite li finiju teksturu možete ga prosijati) 100 grama bijelog glatkog brašna
- malo soli (što manje – tradicionalno, chapati se radi bez soli)
- 160 mililitara tople vode zagrijane na oko 38 stupnjeva celzijusa
- dvije velike žlice gheeja (može i više)
- dobra svjesnost da pripremamo hranu za zadovoljstvo božanstva
Chapati čarolija
U posudi za miješanje prosijemo integralno brašno, dodamo glatko brašno i sol. Promiješamo brašno i polalo dodajemo vodu dok lagano mijesimo brašno prstima i dlanovima. Pazimo da brašno ne gnječimo pokretima stiskanja tijesta u šaci.
Lagano mijesimo tijesto dlanom i prstim dok ne dobijemo glatku smjesu umjereno tvrde teksture. Tijesto ne smije biti mekano, već tvrđe. Napravimo loptu tijesta i pokrijemo vlažnom krpom da odmara oko 30 minuta.
Tijesto možemo napraviti tijekom jutra, pa će za vrijeme kuhanja ručka biti idealno.
Nakon što je tijesto odmorilo, umijesimo ga još jednom lagano i podijelimo na 15 kuglica rolajući ih među dlanovima.
Na štednjaku pripremimo tavu, stavimo je na manji plamenik i zagrijemo. Upalimo i veliki plamenik, ali smanjimo vatru.
Dok se tava grije, pospemo malo brašna po stolu i izvaljamo jednu lopticu tijesta u taknu pogačicu, 2 mm debljine i promjera 15-20 cm. Pazimo da nam ne pukne i da je savršeno okrugla. Na početku će to možda biti izazov, ali uz vježbanje će postati savršeni.
Sjećam se dana dok sam živio u ashramu kada smo znali izvaljati i do 2000 chapatija za jedan objed. Svaki je bio savršeno okrugao i idealne debljine. Ali na početku, moji su chapatiji bili stvarno nepravilni, izgledom podsjećajući na duhove. Za jedan chapati mi je trebalo oko 2 minute. No uz redovitu vježbu, moja vještina i koncentracija su se poboljšali i moji su chapatiji postali savršeni te sam ih mogao izrolati za nekoliko sekundi.
Što je chapati tanji, to je zdraviji i lakše ćemo ga probaviti. Kada izvaljamo chapati, stavimo ga na toplu tavu, bez ulja, na suho. Pazimo da je vatra lagana, ne prevruća. Ne želimo da chapati izgori, već da se posuši.
Dok se nas prvi chapati lagano suši na tavi, mi valjamo drugi chapati. Okrenemo chapati na drugu stranu i pratimo znakove. Suhi chapati je malo otvrdnuo, ima male smeđe flekice i pjegice.
Kada je suh, chapati uzimamo hvataljkama, povećavamo plamen na velikom plameniku štednjaka i stavljamo ga na otvorenu vatru. Čim ga stavimo on će se napuhati poput balona. Kada se napuše, okrećemo ga na drugu stranu i držimo na plamenu. Sve ovo kratko traje i pazimo da nam chapati ne zagori i da nema “ugljena” na njemu, odnosno tamnih zagorenih mrlja.
Chapati je gotov kada se iz njega ispuše para. U toj je pari alkohol i on više nije prisutan kao u kruhu.
Čim se para ispuše, mičemo chapati s vatre i stavljamo ga na posudu i premažemo s malo gheeja.
Na sličan način napravimo sve ostale chapatije. Valjamo, sušimo, pržimo i mažemo s gheejem. Kao na traci. Stavljamo gotove chapatije jednog na drugog i pokrivamo ih dubokim poklopcem ili posudon, tako da ostanu topli.
Idealno je chapatije pržiti nakon što smo primakli kraju ostala jela koja kuhamo. Chapati se uvijek poslužuje vruć. Obično se napravi nekoliko chapatija za ponudu božanstvima i onda dok božanstva jedu, mi radimo ostatak. Tako kada završimo ponudu, svi su vrući i spremni za blagovanje.
Bhagavat prasadam ki Jay!
Dođi na osobni tečaj vedskog načina kuhanja.